Speciální úpravy povrchu dřeva - kartáčování dřeva

Kartáčování dřeva

Kartáčování je druh zkrášlení textury dřeva. Získá se uvedením materiálu do přírodního stavu. Nejlépe lze kartáčovat materiály označené jako dřeviny s roztroušenými póry (dub, jasan, jilm, akát). Po vybrání jarních letokruhů, či spíše po jejich reliéfování, se povrch zdrásní a tím vznikne textura, která vrátí dřevu přírodní vzhled. Kartáčovat lze všechny dřeviny, ale ne vždy s tak krásným výsledkem.

Kartáčované dřevo je vynikající doplněk zahradnímu nábytku, jemuž navíc prodlužuje životnost. Zajišťuje také estetiku staveb. Dřevo upravené kartáčováním naší produkce naleznete na dřevostavbách, pasivních a úsborných domech, srubech i chatách.

Stupně kartáčování dřeva

Jemné drásání

Zvýraznění povrchu dřeva velmi mělkým kartáčováním, kdy vznikne na omak mělký reliéf.

Střední drásání

Zvýraznění povrchu dřeva hrubějším kartáčováním, kdy vznikne hlubší reliéf až 1-2mm a na omak je patrné vrásnění let materiálu.

Hrubé drásání

Zvýraznění povrchu dřeva hrubým kartáčováním, kdy vznikne hluboký reliéf až 3 - 4mm. Vhodné spíše pro masivní materiál.

Extra hrubé drásání

Zvýraznění povrchu dřeva velmi hrubým kartáčováním, kdy vznikne hluboký reliéf až 5mm - vhodné spíše pro masivní materiál.

 

Individuální dohoda možná při větších objemech upravovaného materiálu. Povrchově upravené dřevo lze dále zušlechtit opálením, případně vhodným voskovým či olejovým nátěrem.

Zjistěte více informací o kartáčování dřeva