Opalování je jeden z nejstarších způsobů konzervace dřeva. Takto ošetřené dřevo vydrží nájezdy mravenců, odolává houbám, plísním, až 98% dřevoškůdcům, také je odolnější i vůči vodě a navíc už jej hůře zapálíte. Opálené dřevo je na povrchu ustrnuté a tím odolává veškerým klimatickým podmínkám po desítky až stovky let. Chcete-li, aby vám určitý druh dřevěného výrobku do zahrady/na plot/na verandu, na domě, vydržel ony desítky let, dejte si jej k nám opálit.

Pokud se necháte inspirovat dokonalou kresbou dřevěných palubek s opalovaným povrchem, ale završeným okartáčovaním popř. katrováním viditelných ploch, získáte velice zajímavý estetický výrobek.. Opalování jako úprava dřeva byla v minulosti využívaná především jako metoda impregnace, ale v moderním pojetí, kdy po opalení dřevo navíc okartáčujeme, abychom zvýraznili texturu dřeva, získáme u dřeva neskutečné ztvárnění a tím přidáme na další vyjimečnosti a jedinečnosti těchto výrobků. S podlahou či zdmi, obloženými opalovanými palubkami, budete mít pocit, že příroda zavítala přímo k vám domů. Neopalujeme však jen palubky, ale veškerý dřevařský sortiment počínaje lištami, plotovkami, řezivem a konče hranoly na krovy. V České republice neseženete lépe opálené dřevo, nežli to naše. Opalujeme zejména obklady na dřevostavby, zahradní nábytek aj. interiérové nábytkové doplňky.

Japonská technika "Shou Sugi Ban"

Ovládáme tuto starou japonskou techniku, s jejíž pomocí dochází k naprostému spálení dřeva. Tímto spálením získáme zcela jedinečné vlastnosti dřeva z pohledu impregnace. 

Ovšem my jsme šli dál, a provádíme další zpevnění povrchu, a to nanesením pryskyřičné napouštěcí lazury, kdy takto spálené dřevo, napouštíme ihned po opálení. Toto ošetření zajistí prknům a palubkám pevnost a odolnost proti povětrnostním vlivům a hlavně tvarovou stálost! Pryskyřičný roztok nám prostoupí povrch do hloubky s následným postupným vytvrzením povrch zpevní. Dřevo tak ještě více odolává vodě, plísni, biologickým škůdcům i mrazům. Dále již nebobtná a ani se už dále nesesychá. Jeho životnost se tímto prodlužuje o další desetiletí. 

Chtete-li jít ještě dál, můžete si dnes navíc vybrat další vhodnou nátěrovou hmotu, nejlépe venkovní tvrdý voskový olej, který už po první úpravě můžeme bez problému opět nanášet na takto ošetřený povrch. Tímto dáte dřevu již závěrečnou tečku a takto upravené dřevo vám touto ochranou vrátí tuto péči v podobě neskutečně dlouhé životnosti bez jakýchkoli dalších nátěrů. Jde o nákladnou a náročnou technologickou variantu, ale výsledek je impozantní, viz naše video:

Stupně opalování dřeva

SvětléOpálení je velmi jemné, dochází k lehkému ztmavení měkkých let materiálu, barva dřeva je vesměs hnědá (dle druhu a skladby dřeva).
Stupeň I.   
    
 
StředníOpálení je intenzivnější, dochází k výraznějšímu zatmavení měkkých let materiálu. Barva se mění na hnědo-černou se světlejšími znaky (dle druhu a skladby dřeva).

Stupeň II.

   
    

Povrchově upravené dřevo lze dále zušlechtit kartáčováním, s doplněním vhodným voskovým či olejovým nátěrem.

TmavéOpálení je intenzivní, dochází k výraznému zatmavení materiálu. Barva dřeva se mění již na černou, (dle druhu a skladby dřeva).
Stupeň III.   
    
 
SpálenéOpálení je velice intenzivní. Barva dřeva je černá a povrch je již zúhelnatěný.
Stupeň IV.   
 

Upozornění

Upozorňujeme všechny zákazníky, že dřevo je přírodní materiál a nelze zklasifikovat námi zadané údaje na téměř 100%ně platné našemu zápisu. Veškeré opracování naší technologií je v rovině zušlechtění dané možnými kritérii, které můžeme dosáhnout v případě, že dřevo je ve stavu opracovatelnosti. A i přesto nemůžeme zaručit, že naše klasifikace bude vždy naplněna na celých 100%. Záleží na dřevu samotném jako druhu, dále jeho složení, tvrdosti, ale hlavně vlhkosti (tj. jak je dřevo suché).

Závěrem nesmíme opomenout i samotné nařezání dřeva (jestli je v radiálním či tangenciálním řezu či jejich poměr na samotném dřevu). Všechny tyto faktory ovlivňují, jak bude po našem opracování dřevo zušlechtěno. My uděláme vše proto, abychom se přiblížili k daným kritériím. My můžeme upravit rychlost posuvu při kartáčování i při opalování. Pomůžeme si přiblížením zářičů k dřevu a tím zvýšit opálení. Tyto možnosti nám dopomáhají, abychom dodrželi nabízené možnosti v popsaném rozsahu na 80%. PŘESTO UPOZORŇUJEME, ŽE NE VŽDY SE I NA TYTO HODNOTY DÁ povrch ZHOTOVIT.

Veškeré vzorky jsou v dřevině Smrk, které se zpracovává v 75%, 20% náleží Dubu, zbytek ostatní dřeviny.  Upozorňujeme i na faktor zpracování, že dřevo opalujeme z obou stran řeziva. A to pro uzavření dřeva proti možnému nasákávání vzdušné vlhkosti a tím by se nám dřevo z rubové strany nebortilo.

Tabulka variant opracování dřeva s ohledem na jeho vlastnosti a zabarvení při technologickém postupu, kdy:

a) nejdříve kartáčujeme a poté opalujeme

Kartáčování

1 – jemné

2 – střední

3 – hrubé

4 – extra hrubé

Opálení

1 – světlé

2- střední

3 – tmavé

4 – spálené

b) nejdříve opalujeme a poté kartáčujeme

Opálení

1 – světlé

2- střední

3 – tmavé

4 – spálené

Kartáčování

1 – jemné

2 – střední

3 – hrubé

4 – extra hrubé

Při použití varianty a) je po opálení dřevo tzv. uzamčené před dalšími nátěry, popř. tolik nesaje a je zabarveno od světle hnědé po černou barvu v celé ploše a zaniká inverzní obrazec (toto zabarvení je dáno tím, že dřevo je již reliefováno, a tudíž opálení je v celé ploše; rozdílnost je dána pouze tím, že vystouplá léta jsou opálena více než ta vydrásaná). Metoda je používána na 20%.

Při použití varianty b) je po vykartáčování opálené plochy dřevo nádherně inverzní, tj. černo-bílé, a je i oživené na povrchu k přijímání dalších nátěrů (zde je zabarvení dřeva velice intenzivní, neboť po opálení dřeva se právě lehčeji vydrásají měkká léta, která často zbělají, dle hlouky kartáčování, a tvrdá zůstávají tmavá). Použití varianty je v 80%.

Poslední možností je dřevo vůbec nekartáčovat, ale rovnou opálit v hladkém provedení. I takto vznikají velice pěkné obrazce a textura dřeva se nádherně vyprofiluje.

Opalování dřeva na videu

Přesunout se na začátek